Facebook’a sesleniyorum. Milyarlarca kullanıcısı olan sosyal ağ olabilir. Hem de yakında…


Sosyal Ag Vizyonu
Milyarlarca kullanıcı…

Şaka yapmıyorum. Ben gerçekten de böyle düşünüyorum. Çünkü şöyle bir görüntü var kafamda…

Evimdeyim. Cep telefonumda facebook benzeri bir sosyal ağ uygulaması açık. Satın aldığım veya bana kullanma hakkı verilen elektronik cihazları sosyal ağıma arkadaş olarak ekliyorum.  Evet evet arkadaş olarak ekliyorum. Artık, arkadaşım olan bu cihazlar, onların duvarlarına yazdığım mesajları alabiliyorlar. Bu mesajlar komut da olabilir. Soyal ağlarda olduğu gibi mesajımı anlıyor ve mesajıma cevap yazabiliyorlar. Mesela, arabamı sosyal ağıma arkadaşım olarak ekliyorum. Sonra, sosyal ağımda arabamın duvarına “Konum bildir” yazıyorum. Arabam o anki konumunu benim mesajıma altına cevap olarak yazıyor. Hatta arabamın hangi sokakta durduğunu Google Maps’de gösteriyor. Arabama “Kilit durumunu bildir” yazıyorum. “Kilit açık” cevabını veriyor. Yine kapıyı kilitlemeyi unuttuğumu görünce, biraz da kendime kızarak, arabamın duvarına “Kapıyı kilitle!” yazıyorum. Sağolsun kapıyı kilitliyor ve “Kiltiledim.” cevabını veriyor. Artık içim rahat. Bu arada; ben hak verdiysem, arabamı servisim de arkadaş listesine ekleyebilir ve benim izin verdiğim işlemleri (yakıt tüketimini ayarlamak, acil durumlarda uzaktan müdahale etmek gibi…) yapabilir.

Sanırım kafamdaki temel fikri aktarabildim. Tabi buna başka kullanım senaryoları ekleyebilirim. Mesela, eve varmadan, tabletimdeki sosyal ağ uygulamama girerek, arakadaş olarak eklediğim kombimin duvarına “Sıcaklığı 24 dereceye ayarla” yazıyorum. Eve geldiğimde ılık evim benim karşılıyor. Bunun gibi ışıkları açıp kapatıyorum. Kapıyı kilitleyip açıyorum. Vs…

Ben sosyal ağımda bağlı cihazlarımla bu şekilde iletişime geçiyorum da… sadece ben geçmiyorum. Sosyal ağımdaki bağlı cihazlar da birbirleri ile iletişime geçebilirler. Mesela, kombim, evimin ısıtılmasını istediğimde, klimamla iletişime geçerek onun ortamı soğutmamasını isteyebilir.

Buraya kadar düşündüklerimi internet’ten arattığımda yalnız olmadığımı gördüm. Hayalimin benzerini Ericsson ve başkaları da hayal etmiş. Ericsson’un bu konuda SWOT (Social Web of Things) isimli bir vizyonu ve bunu anlattığı videosu var. İzlemenizi tavsiye ediyorum. Fakat benim hayalim bundan biraz daha öte. Arkadaşım olarak eklediğim cihazlar için bazı sıralı kurallar yazabileceğim ve bu kurallar gerçekleştiğinde cihazlarımın neler yapmasını istediğimi belirtebileceğim bir yetenek hayal ediyorum. Arkadaş olarak eklediğim ısı sensörünün ölçütüğü değer  21 derecenin altına düşerse ve televizyon açıksa ve kapı çalarsa, şu olursa, bu olursa, fırını 40 dereceye ayarla gibi… Bir de buna, televizyon gibi yetenekli cihazlara içerik göndermeyi ekleyelim. Örneğin, babaannemin evindeki televizyonu sosyal ağıma arkadaş olarak ekleyip, babaannemin seyredebilmesi için bir film yükleyeyim. Ne de olsa babaannem film yüklemekte zorlanır. Akşam keyifle seyretsin.

Şimdi bir düşünün lütfen. Bütün cihazlarınız bir sosyal ağda kullanıcı olarak yer alırsa o sosyal ağda kaç kullanıcı olabilir?

Farkındaysanız buraya kadar neredeyse işin teknik yönünden hiç bahsetmedim. Kısaca ondan da biraz bahsedeyim.

Machine to Machine (M2M)
Machine to Machine (M2M)

İnsanlar konuşa konuşa, hayvanlar koklaşa kolaşa… Ya makineler? Machine to machine (M2M) ve Internet of Things (nesnelerin ağı – IoT)

Son zamanlarda, teknoloji ve özellikle de telekom dünyasında sıkça konuşulan, namı diğer “Machine to Machine” M2M bunun cevabını vermeye çalışıyor.

Machine to Machine (M2M), elektronik cihazların / makinelerin, insan müdahalesi gerekemeden, bir iletişim ağına dahil olarak birbirleri ve insanlar ile iletişim kurması ve bu iletişim yardımı ile akıllı işlemler yapabilmeleri olarak tanımlanabilir. Tabi, bu işlemlerin yapılabilmesi için cihazların başka bir cihaz ile bağlantı kurabilir hale getirilmesi gerekiyor. Bu özellik, cihaz üreticilerinin cihaza bir iletişim modülü takması ile eklenebiliyor. Bazen de cihaza sonradan bir modül takılabiliyor. Bahsettiğim modül standartlaşmış iletişim protokllerini destekliyor. Literatürde, bir iletişim ağına (Ör: WiFi, GSM, Zigbee, 6LoWPAN) bağlanarak iletişim kurabilen böyle makinelere / cihazlara “Connected Device” (Bağlı Cihaz) deniyor. Makineler birbirleri ile iletişim kurabilir hale geldikten sonra, artık birbirlerine uzaktan komutlar, bilgiler gönderebilir veya birbirlerinden alabilir hale geliyorlar.

Benim fikrim de temelde bu teknolojileri kullanıyor. Bu teknolojileri bir sosyal ağ fikri ile birleştiriyor. Siz ne dersiniz? Hayalim sizce gerçek olur mu? Terminatör filmi ve filmedki Skynet yakın mı?

Reklamlar

Facebook’a sesleniyorum. Milyarlarca kullanıcısı olan sosyal ağ olabilir. Hem de yakında…’ için 2 yanıt

  1. Gercekten iste o zaman zaten kopmus facebook gercekten kopar gider! Zuckerberg efsanex10n falan olur herhalde, sonsuzlik anlamini yeryuzunde bulur!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s