Bir kahve yazısı… Bisiklet sürelim mi?


Berlin'de bir Bisiklet Yolu (Foto: Tulenheimo)
Berlin'de bir Bisiklet Yolu (Foto: Tulenheimo )

Ne zaman bir yerde bisiklet süren görsem içimden “ben de sürsem keşke” diye geçiriyorum. Gözümün önüne rüzgarın tatlı dokunuşları ile ilerleyen, keyifle etrafın tadını çıkararak pedal çeviren bir ben geliyor. İstediğinde duran, istediğinde park eden, istediğinde giden…

Bu hayalimi en çok tetikleyen yer Berlin. Şehre hayran kaldım. Her şey o kadar tutarlı, düzenli, insan hayatını kolaylaştıracak şekilde ve ince düşünülmüş ki… Şehir insanı yormuyor.  Berlin’in bir sürü özelliğinden bahsetmek mümkün ama ben bisikletle ilgili kısmına odaklanmak istiyorum. Berlin’de bisikletler için her yolda (bazen kaldırımdan da geçiyor) özel şeritler ayrılmış. Zaten kaldırımların yükseliği herhalde 5-10 santim, yaya geçitleri yakınında ise 0.5 cm falandır. Berlin’de, bavulunuzu hiç kaldırmadan, otelinizden gitmek istediğiniz yere kadar gitmeniz mümkün. Şehrin genellikle düz olması da önemli bir etken tabi. Kültür de bisiklet sürenlere saygı duymayı destekliyor. Trafik lambalarında bisikletçilere özel kırmızı ve yeşil lambalar bile var. Böyle olunca -12 derecede kar yağarken bile (ben oradayken ısı buydu) çok fazla kişi işine, evine bisikletle gidip geliyor. Berlin’liler için bisiklet kullanmak bir yaşam tarzı.

Peki İstanbul’da bisiklet kullanalım mı?

Ekşi Sözlük yazaları farklı görüşlerde… Bir kısmı; “Asya ve Avrupa yakasında belli yerlerde sürülebilir” derken bir kısmı da “delilik etme” diyor. Ben de ikilemde kaldım. Bir yanım diyor ki “Küçükken çok zevk aldığın ve çok sağlıklı olan bu keyfi tekrar yaşa” bir yanım da “Gerçekten de delilik etme,  otur oturduğun yerde”.

Yedi tepeli şehir İstanbul’da eğimlerden dolayı birçok yerde bisiklet sürmek zor. Fakat, Asya yakasında Caddebostan – Pendik hattında (yaklaşık 60 kilometre), Avrupa yakasında ise Karaköy – Sarıyer hattında (yaklaşık 15 kilometre) bisiklet sürmeye uygun olabilecek yerler. Öyle görünüyor ki; uygun bir giyimle; arabalara, motosikletlere, çocuklara, piknikçilere, balık tutanlara ve oltalarına, kedi köpeklere, yerlerdeki çöplere dikkat edilirse sürmek mümkün. Tabi ne kadar keyifli olur tartışılır.

Beni en çok korkutan araba sürcülerinin bisikletlilere bakışı. Bırakın bisikletlileri, motosikletliler bile trafikte saygı görmezken (bence motosikletlilerin de payı var bunda ama neyse)  bisikletlilerin saygı görmesini beklemek hayacilik. Böyle olunca da bisiklet parkuruna varış çok tehlikeli göründüğü için ben şimdilik oyumu olumsuz kullanıyorum. Belki evim parkurlara çok yakın olsaydı oyum farklı olurdu. Umarım aktivistlerin çabaları ile değişiklik olur.

Yeri gelmişken bisiklet dünyasındaki bir etkinlikten bahsetmek istiyorum. Critical Mass (Kritik Çoğunluk) olarak ifade edilen bir etkinlik bu.  Terimin kökeni Çin’deki defacto bir uygulamadan geliyor. Çin’de, ışıksız kavşaklarda bisikletçiler ve motosikletçiler, kritik bir çoğunluğa ulaşınca kadar kavşakda beliyorlar ve arabalar geçişlerini yapıyor. Kavşakta bekleyen sayısı kritik çoğunluğa ulaşınca ise bisikletlilerve motosikletliler harekete geçiyor ve araba sürücüleri bekliyorlar. Bugün Critical Mass olarak bilinen hareket dalgası ise 1992 yılında San Fransisco’da 50 kadar bisikletçinin katılımı ile başlıyor ve 300’den fazla ülkeye yayılıyor. Bu aktivite genellikle her ayın son cuma günü yapılıyor ve topluma bir mesaj verme amacı taşıyor. İstanbul’da, İzmir’de, Ankara’da ve Eskişehir’de de Critical Mass aktivitelerine katılanlar var.

Çin’den bir Critical Mass örneği (Polis desteği var ama olsun): 

Reklamlar

Bir kahve yazısı… Bisiklet sürelim mi?” için bir yanıt

  1. Geri bildirim: demo1 | Lesvosnews.net

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s