Ölünce internet hesaplarınız ve dijital mirasınız ne olacak?


“Nereden çıktı bu konu şimdi!? Bırak şimdi bunları. Ağzından yel asın.” diyesi geliyor insanın.

Hayatımızı dijital ortama aktardıkça, varlıklarımızın bir kısmı da dijital ortama kaymaya devam ediyor. Facebook, linkedin, twitter ve daha birçok sosyal medya hesabımız, web mailimiz, blogumuz, elektronik dergi aboneliklerimiz, satın aldığımız sanal nesneler, fotoğraflarımız, videolarımız vs… Tüm bunların yönetim hakkı ölünce birilerine kalmalı mı? Bu hesapları ve içerikleri birileri kontrol edecek mi? Bunlar da ev, banka hesabı gibi varislere verilmeli mi? Verasetle intikal edecekler mi!!??

İnternetteki kimi dijital fotoğraf ya da videoların, uygulamaların duygusal olduğu kadar parasal değeri bulunduğu da muhakkak. Bütün bunları düşününce akla dijital miras geliyor.

Bu soruları düşünen batılı hukuk büroları (bizim ülkemiz için herhalde çok erken) yavaş yavaş dijital mirası yönetmeye soyunuyorlar. Hukuk büroları müşterilerine dijital miraslarını nasıl koruyacaklarına dair tavsiyelerde bulunuyor, sistemler sunuyor ve vasiyetnamelere ekler düzenliyorlar.

iCroak adlı internet sitesi bunlardan biri. Sitede dijital malvarlıklarının öldükten sonra idare edilmesini isteyenlere özel hizmet veriliyor. Yıllık bir tutar karşılığında (yaklaşık 45 TL) ya da tek seferlik ödeme (yaklaşık 430 TL) karşılığı kullanıcılar varlıklarını kategorize ederek “koruyucu” ya da “vasi” hesaplar oluşturabiliyorlar. Koruyucu, vasi seçilen kişilere özel kullanıcı adı ve şifresi gönderiliyor. Bu kişiler, dijital mirası ancak kendisini bu göreve atayan kişinin ölüm belgesi doğrulandığında görebiliyorlar.

Öyle görünüyor ki bu konular ve dijital vasiyet yönetimi hukuk dünyasında ve yasalarda bir şekilde yerini alacak. Hali hazırda bu konuda yasalar düzenlemeler var mı merak ediyorum.

Not:

Facebook vefat eden kişilerin profil şifresini ailesi ile paylaşmıyor. Fakat, yakınlarının yakın olduklarını ispatlamaları durumunda talepleri doğrultusunda hesaplarını kapatıyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s